SOMMER 4020 TX03-868-4
26.50
Fast delivery !
Product in stockOrder processed on Thursday 14 May 2026
Batteries* and instructions included
* Batteries included for gate and garage remote controls.
Technical service at your service
14 days to change your mind
Secure payment
Fast delivery
Customer support
Satisfied or your money back
Description
Presentation of the SOMMER 4020 TX03-868-4
WARNING:
The remote control SOMMER 4020 TX03-868-4 REPLACES the following models:
  • SOMMER 4011
  • WAYNE-DALTON 4020
  • APERTO TX02-868-4
  • GYPASS 4020
  • LINDPOINTNER 4020.
If the light on your SOMMER remote is green, it is an APERTO model at 433 MHz. So be sure to check the brand of your remote as well as the color of the diode, which should be red.
PLEASE NOTE:
The remote control SOMMER 4020 TX03-868-4 is COMPATIBLE with the entire SOMMER 868 MHz range.
The remote control SOMMER 4020 TX03-868-4 is known for its robustness. Indeed, the casing of this device is made from stainless steel, allowing for a very long lifespan. With discreet dimensions of 87 x 12 x 24 mm and retractable, this model promises an impressive grip, making it easy to transport.
Details about the SOMMER 4020 TX03-868-4 remote control
The SOMMER remote offers a good grip with its dimensions of 87 x 24 x 12 mm (length x width x thickness). It has 4 red buttons that will allow you to easily operate your garage door, gate, and other automations. It works with CR2032 batteries on a frequency of 868.80 MHz.