Universal control DICKERT ACM400S-00
234.94
Fast delivery !
Product in stockOrder processed on Friday 15 May 2026
Batteries* and instructions included
* Batteries included for gate and garage remote controls.
Technical service at your service
14 days to change your mind
Secure payment
Fast delivery
Customer support
Satisfied or your money back
Description
Presentation of the DICKERT ACM400S-00 universal control The DICKERT ACM400S-00 universal control is a product made by DICKERT and available on Allo Remotecontrol. It is a system powered by 400 V (AC) which is used to control a motor. The manufacturer specifies, however, that a 230 V (AC) connection is possible. This control also has a power of 2,000 W and a Protection Index of IP54. Compatibility of the DICKERT ACM400S-00 universal control This product can participate in the automation of: swing gates, but also sliding gates then rolling shutter gates and barriers The radio receivers below are compatible with this command: with the DICKERT E16-43A100 module then with the DICKERT E16-43A400 also with the DICKERT E16-868A100 finally with the DICKERT E16-868A400 Programming the DICKERT ACM400S-00 universal control If you would like to know more about setting up this product, Please note that on Allo Remotecontrol, we offer you a document produced by the manufacturer. It is available at the following link. DICKERT ACM400S-00 Universal Control FAQ What is the size of this product? This product has a height of 255mm, a width of 176mm and a thickness of 80mm. Its weight is 1.7 Kg. Its operating temperature is between -20°C and 50°C. Can you tell me more about the DICKERT brand? Dickert Electronic GmbH is a company founded in 1984 by Hans Dickert. It specializes in electronics for automation, remote controls, but also for access systems. Known for providing quality, safe and customer-oriented products, DICKERT has invested nearly 5 million euros in 2022 to develop its premises and activities. Proof of its qualities, the German company supplies customers around the world in various sectors including the construction of gates, water management, elevators, but also alarms and security technologies. Lighting management is also affected. Each year, more than 300,000 transmitters (and more than 300 variants) leave the premises of the DICKERT factory. Do you have other DICKERT products on your site? DICKERT offers products such as remote controls by clicking on this link. Do you want receivers? DICKERT also has other references available at this link. Why buy this product on Allo Remote Control? First, your order is shipped the same day Then the 1-year warranty is offered (possible extension up to 2 years – see T&Cs) Finally, telephone assistance (08 99 25 30 57) or by email ([email protected]) is available 5 days a week